netblog

 

KATALÁNSKÝ VÍKEND

...

Už jsem popisovala život v kamionu, básnila jsem o krásách Španělska a teď bych se s Vámi ráda podělila o nový zážitek.Vždycky jsem toužila vidět nefalšovanou španělskou domácnost...domky zevnitř. A moji touhu mi pomohla splnit náhoda rychleji, než by mě napadlo...a jak jinak, než opět v souvislosti s kamionem. Ale nebudu předbíhat.....


....


Často jsme s kamarádkou z chatu plánovaly, jak by bylo fajn se sejít, pobýt chvíli a popovídat o životě.Původně mělo jít o nějaký ten týden, ale náhoda chtěla, že jsme s manželem trávili volno poblíž zrovna v čase velikonoc, kdy šlo o 3 dny. Všichni jsme tuto příležitost radostně uvítali. Když píšu všichni, myslím tím jejího i svého muže a české sousedy o kterých jsme taky věděli.


...


 Domluva proběhla jednoduše po telefonu. A tak v sobotu došlo na setkání pod Pyrenejema.Už poloha jejich místa bydliště dávala tušit krásu přírody a hor.Ne....Pyreneje ani milé setkání mě nezklamalo.Přivítání bylo veselé, jako když už někoho dlouho znáte, srdečné a upřímné......


...


 Co Vám budu povídat...na domek jsem byla hodně zvědavá, ale co jsem viděla předčilo mé očekávání.Uvnitř útulné, trochu netradiční(pro nás)uspořádání místností....samozřejmě, že jako češi mají zařízeno podle našich zvyklostí.Schody do patra by asi překvapily každého, kdo by čekal šířku,na jakou jsme tady zvyklí my.Vše je uspořádáno tak,aby co nejvíc prostor bylo využito k bydlení.Kamarádka mi hned ukázala pokoj pro hosty, krásný a střízlivě zařízený.Její muž je šikovný a za pomoci sousedů vše zrenovovali k obrazu svému. Ale z fotografií jsem viděla, že nešlo o žádné změny ve stylu. U domku nechybí místo na bazén pro horké letní dny, ozdobou je keř bobkového listu a morušovník. Kamarádka tam má své místo pro záhonky, přece jen Katalánsko není vyprahlá země a tak dvorek připomíná domov i tím, že jí tam pobíhá pár slepiček a nechybí pes.


...


A než jsem vše vstřebala, už měli pro nás připravený program.Byla jsem hodně překvapená, myslela jsem, že budou odpočívat a užívat volno.Ale jsou to mladí lidé a chtěli nám ukázat své okolí a krásy, které nemáme možnost vidět, pokud by šlo o dovolenou u moře, nebo z kamionu. Moře mají poblíž, ale za cíl vybrali opravdu místa, na která jen tak nezapomenu. Nemít sebou foťák by byl hřích.A tak jsem fotila a fotila. Bude to vzpomínka i když pro Vás už to nebude tentýž pohled, jaký jsme zažili my.Fotka nemá šanci zachytit atmosféru, jaká panovala na místech samých.


...


I jinak byl pobyt velmi příjemnou záležitostí. Tak třeba jídlo...koho by napadlo, že bude jíst ve Španělsku boršč? Kamarádka je totiž kuchařka a tak mi ho na moje přání uvařila.Už na chatu jsem si o něj řekla a mé přání bylo splněno. Ne, že bych neuměla vařit, ale boršč prostě neumím udělat tak, jak si ho pamatuju od svých rodičů.Ona to dokázala. Vaří podle chuti, je šikovná a poradí si i se surovinami, které nejsou ve Španělsku dostupné. Taky guláš z divočiny byl vynikající...ale aby nám dala i něco tradičně katalánského, udělala výborný salát. Protáhla mě tamními obchody a ukázala, jaké potraviny kupovat při pobytu tam. Popovídali jsme společně se sousedy po večerech o životě, jaký si uspořádali tam, o těžkostech, které je na začátku provázely, o zkušenostech s úřady, s lidmi....


...


Docela mě překvapilo, že velikonoce jak je známe my tam nemají...neviděla jsem nic, co by je jen vzdáleně připomínalo. Lidé užívají tento svátek k výletům a stejně tak jsme je strávili i my..... Užili jsme si legrace v Labyrintu....to je sráz, kde protéká potůček,ale majitelem upravený do kaskád a z větví udělané prolézačky, které Vás zavedou třeba i do slepé uličky,vracíte se a hledáte dál...prostě bludiště lemované různými přírodními útvary.


...


Vzali nás do starobylého městečka, které na první pohled připomínalo hrad a vchod na nádvoří....ale bylo to jen zdání, přivítalo nás městečko pulzující svým životem s obchůdky i kavárničkami. Na náměstíčku probíhala výstava mistrů kovářských, pravá pastva pro oči. Ne, že by nic podobného neprobíhalo i u nás v ČR, ale jejich práce byla přece jen o něčem jiném.


...


Hodně krásy jsme si užili i vysoko v horách, kam jsme se ale museli dopravit autem po strmých úzkých cestách. Bylo pro nás překvapením,kde všude bydlí lidé, odříznuti od civilizace. To byl ovšem jen náš pohled. Všude je zavedena elektřina a vše co k životu potřebujete. Španělsko je na hornatém poloostrově a tak je vše uzpůsobeno tamním podmínkám....


...


 Mohla bych psát a psát, jsem plná dojmů z návštěvy, ale pro Vás jsem umístila fotečky a budu se těšit zas někdy příště....Tímto článečkem bych ráda poděkovala svým přátelům za jejich pozvání a pohostinnost, za jejich čas strávený s námi a samozřejmě platí i naše pozvání na Moravu. Nesmím při té příležitosti zapomenout poděkovat i sousedům, kteří nám taky věnovali svůj čas a za moc příjemné popovídání o jejich zkušenostech a nejen ze Španělska.


...


...


...


B1
...


...


...


...


...


...


...


...


...


....


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


...


..


...


...


..


...


27.04.2010 19:34 |
Autor: fatamorganax
| stálý odkaz
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se